Wakacje w Fundacji Pomocy Dzieciom Krzyk, wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej i Spływ Kajakowy - Fundacja Krzyk

Przejdź do treści

Menu główne:

Wakacje w Fundacji Pomocy Dzieciom Krzyk, wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej i Spływ Kajakowy

DZIAŁALNOŚĆ
Podczas wakacji Fundacja Pomocy Dzieciom Krzyk realizowała inicjatywę "Na tropach wielokulturowości". Dzieci poznawały dawne kultury zamieszkujące nasz kraj, ich zwyczaje, obrzędy i domostwa. Odbyły się pogadanki, gry terenowe po Biłgoraju, gry i zabawy kulturoznawcze, projekcje filmików, wycieczka do Lublina i Spływ Kajakowy Doliną Tanwii z przedstawicielami romów.

Dnia 9 sierpnia podopieczni Fundacji Pomocy Dzieciom KRZYK oraz grupa dzieci z rodzin zastępczychwybrali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej.
 Po muzeum grupę oprowadzała pani kierownik zapoznając z dawnymi zwyczajami i tradycjami nawiązując do współczesnego stylu życia. Spacer po niezwykle urokliwym terenie pozwolił lepiej poznać życie ludzi różnych kultur w dawnej wsi i miasteczku. Dzieci poznały architekturęi obraz życia codziennego we dworze, w chałupie i gospodarstwie. Poznały elementy domu mieszkalnego, wyposażenie w sprzęty niezbędne do codziennych zajęć kobiet i mężczyzn, zobaczyły piękne dworki i chaty kryte strzechą, zabytkowy wiatrak z Zygmuntowa, restaurację, sklepy, pocztę, areszt oraz remizę w przedwojennym miasteczku. Wyposażenie izb, pokazało dzieciom jak wielkie jest bogactwo tradycji i obrzędów dziś już prawie zapomnianych. W „Chacie Smakosza”, która również znajdowała się na terenie muzeumodbyła się degustacja pysznych regionalnych pierogów z kaszą i serem przyprawionych miętą.

„Cieszę się, że odwiedziliśmy Muzeum Wsi Lubelskiej, bo jest piękne, ciekawe i można się wiele dowiedzieć o życiu ludzi w dawnych czasach.”- mówi Oliwia.

Wycieczka była możliwa dzięki dofinansowaniu inicjatywy przez Fundację Aktywności Obywatelskiej do projektu „Aktywni w społeczności” z programu MPiPS FIO.

© Adam Głaz

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego