Projekt „Z kulturą za pan brat” - Fundacja Krzyk

Przejdź do treści

Menu główne:

Projekt „Z kulturą za pan brat”

DZIAŁALNOŚĆ

Młodzież z Biłgoraja jest z kulturą za pan brat

Data:06.10.2014
Autor: Agnieszka Neuman - Lipińska


 W ostatni weekend września Klub Młodych Odkrywców z Fundacji Pomocy Dzieciom „Krzyk” i wolontariusze z Gimnazjum nr 2 im. Stefana Batorego zwiedziliWarszawę i zachwycili sięnaszą stolicą.  Projekt „Z kulturą za pan brat” umożliwił dzieciom i młodzieży udział w zdobyczach kultury i nauki. Dzieci zwiedziły Zamek Królewskipieczołowicie odbudowany po II Wojnie Światowej, wzięły udział w interaktywnych zajęciach muzealnych tworząc starożytne wazy i projektując ideał piękna zainspirowany dziełami mistrzów.
W Planetarium przy Centrum Nauki KopernikMłodzi Odkrywcy obejrzeli seans 3D „Na skrzydłach marzeń” i dowiedzieli się jak rozwijała się i urzeczywistniała myśl człowieka o lataniu od starożytności aż do podboju kosmosu.  Następnie odwiedzili Politechnikę Warszawską, gdzie studenci informatyki działający w klubie „Bionik” zaprezentowali zaprojektowane i skonstruowane przez nich roboty i ich niezwykłe możliwości.
W sobotni poranek grupa wjechała windą nataras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, aby z góry spojrzeć naWarszawę.Widok był niezwykły. Wystawy w Muzeum Chopina pozwoliły poznać niezwykłe historie z życia wielkiego pianisty i posłuchać przepięknej muzyki.Spacer po Ogrodzie Saskim uwieńczyła zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W Operze Narodowej młodzież mogła posłuchać muzyki Gershwina i Berensteinapodczas Szalonych Dni Muzyki Amerykańskiej w wykonaniu Anny Patalong - sopran i Rafała Bartmińskiego – tenor oraz Orkiestry Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.
Wspaniałym wydarzeniem było obejrzenie spektaklu w Teatrze Komedia „Zorro” oraz zwiedzenie niezwykłych wystaw w Muzeum Narodowym. Spacer po Starym Mieście w towarzystwie studentów i byłego Ministra Kultury zachęcił młodzież z Biłgoraja do rozwijania swoich pasji i podjęcia wysiłku, aby w przyszłości również znaleźć się na jednej z warszawskich uczelni oraz tworzyć kształt kultury polskiej.
„Chciałabym tu studiować” – mówi Agata,
„Tu się tyle dzieje, można spotkać tylu znanych ludzi”- oznajmia Kasia.
„Podobało mi się oglądanie Warszawy z Pałacu Kultury i Nauki” – twierdzi Hubert.
Podczas pleneru malarskiego i fotograficznego w Parku Łazienkowskim powstały piękne prace, które zostaną zaprezentowane na wystawie w Gimnazjum nr 2 im. Stefana Batorego w Biłgoraju.
Wyjazd podopiecznych Fundacji Pomocy Dzieciom „Krzyk” był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU, Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży firmy MODEL, Starostwa Powiatowego, Planetarium ufundowało wejściówki dla 28 osób, a w Muzeum Narodowym warsztaty z obyczajów staropolskich i renowacji zabytków przeprowadzono nieodpłatnie.

Agnieszka Neuman-Lipińska

© Adam Głaz

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego